18.01.2024

Sistematik Kariyer Planlama

Kariyer planlama ile çocuğunuzun geleceğini onu gerçekten tanıyarak, onun zihinsel düşünme ve yorumlama biçimi, yetenekleri, ilgileri, merakları ve becerileri ile birlikte tasarlamak gerekir.

Sistematik Kariyer Planlama

Zaman zaman aileler kendi yapamadıklarını çocuklarının yapmasını arzularken zaman zaman da kendi yaptıklarının kendilerini mutsuz etmeleri sebebi ile aynı mesleğin ve yolun çocuklarını da mutsuz edeceğini düşünerek çocuğunun iyiliği için onu yönlendirmeye çalışır. Esasında bir anne baba olarak ellerinden geleni yapıyor olsalar ve amaçları halis olsa da bu amacın yönlendireni ebeveynin geçmiş deneyimleri ve yaraları, yarım kalmışları oldugu için zarar verme ihtimali yüksektir. Çünkü kaygı çocugun kim olduğunu tanımadan onun için korku duyulandan uzaklaştırmayı hedef almaktadır. Oysa doğru ve iyi gelen kişiye özgü ve değişkendir. Çocugun kendi doğrusunu kendi mesleğini ve hobilerini oluşturması kendilik sürecini,kendini tanımayı,kendini yaşayıp ortaya koyabilmeyi ve hayat içinde var hissetmeyi sağlarken, ebeveynlerin kaygısı doğrultusunda izlenen bir yol motive olunamamış ve tatmin etmeyen, bireyi yavaş yavaş depresif bir ruh haline ve tükenmişliğe sürükleyen bir tabloya yönlendirir.

Bu sebeple bizler kurumumuzda uzman ekibimizle uygun test ve envanterler ile birlikte görüşmeler yaparak bireyin kişiliği, yetenekleri, becerileri, beynini kullanma sistemi ve yaşamı yorumlama biçimini ele alarak onun için uygun yollar, stratejiler ve seçenekler sunuyoruz.

Lise hazırlanma veya üniversite hazırlanma süreci içerisinde olan tüm bireylere uygun olan ve bireysel olarak tasarlanan bu sistem ile çocugunuza onun için daha uygun bir yaşam pusulası hediye edebilirsiniz.

Pusulanızın yaşamınızı anlamlı kılan ve kendiliğinizi ortaya koyabildiğiniz yönden ilerlemesi dileğiyle…

Uzm. Klinik ve Endüstriyel Psikolog Sümeyye Arslan